Francesco Cirio urodził się w Nizza Monferrato (Prowincja Asti) 25 grudnia 1836. Jego ojciec był skromnym handlowcem ziarna i dorastanie w tym świecie miało głęboki wpływ na młodego Francesco. Już w wieku lat czternastu, wykazując się nadzwyczajną przedsiębiorczością, Francesco pracował na targu owoców i warzyw Porta Palazzo w Turynie.
W tamtym czasie, rosnąca podaż na świeże włoskie produkty na rynkach w Londynie i Paryżu nie była zaspokojona. Obserwując ten trend i okazję, jaką kreował, młody Cirio założył działalność handlową, sprzedając owoce i warzywa francuskim i brytyjskim miastom i w ciągu zaledwie kilku miesięcy stał się najważniejszym włoskim eksporterem produktów rolnych w Piemoncie.
W 1856, w wieku dwudziestu lat, Francesco Cirio jako jeden z pierwszych na świecie został wyposażony w rozwijająca się technikę apertyzacji (metoda sterylizacji polegająca na utrwalaniu żywności w opakowaniach hermetycznie zamkniętych, przeprowadzana w urządzeniach zwanych autoklawami. Nazwa metody pochodzi od nazwiska jej wynalazcy, Francuza Nicolasa Apperta). Jest to metoda konserwacji, która rozwiązuje problem eksportu owoców i warzyw łatwo ulegających zepsuciu, poprzez przedłużenie ich "okres trwałości" i pozwolenie Cirio na rozwiniecie swojej działalności na całym świecie, otwarcie pierwszej fabryki Cirio w Turynie, a po wielkim sukcesie z groszkiem, rozszerzenie zakresu działalności na różne inne produkty żywnościowe, rozwijając dobrze prosperujący business, z eksportem na cały świat.
Gdzie otrzymał prestiżowe nagrody. Po tym wydarzeniu rozpoczął eksport na cały świat, od Liverpoolu po Sydney.
Podążając za zjednoczeniem Włoch, Francesco otworzył miejsca produkcyjne na południu kraju i osobiście doglądał odzyskiwania szerokich obszarów opuszczonych terenów rolniczych, które zostały przygotowane pod uprawę produktów przeznaczonych na targi świeżych owoców i warzyw, oraz do jego własnych fabryk.
W chwili jego śmierci, 9-tego stycznia 1900 roku, Przedsiębiorstwo Cirio - Società Generale delle Conserve Alimentari - było jednym z największych i najbardziej prestiżowych producentów spożywczych w Europie.
Pietro Signorini, wspólnik firmy, przejął od założyciela prowadzenie jej i konstruowanie dziedzictwa Francesco. Dzięki niemu firma umocniła się w rejonie Neapolu, budując nowe fabryki konserw pomidorowych, owocowych i warzywnych.
Po jego przedwczesnej śmierci w 1916 roku, zarządzanie firmą przeszło na brata Paolo, który kontynuował pracę Pietro z takim samym zaangażowaniem, zarządzając rozwojem i umacniając wizerunek firmy lidera, który potrafi utwierdzić wartości włoskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego na arenie międzynarodowej.
Praca rodziny Signorini dla firmy trwała z sukcesem do 1970 roku, gdy firma została sprzedana SME i w 1993 roku sprywatyzowana.
Są to lata inwestycji reklamowych, reklam telewizyjnych i kampanii prasowych, które uczyniły markę rozpoznawalną dla włoskich konsumentów.
W 2004 roku, po okresie wzlotów i upadków, Cirio przeszła w ręce PRZEDSIĘBIORSTWA SPOŁDZIELCZEGO CONSERVE ITALIA, europejskiego lidera w produkcji konserw spożywczych.
Pod wieloma względami oznaczało to powrót do początków, do Francesco Cirio i jego pasji do rolnictwa oraz nadzwyczajnego zaangażowania w innowacje i eksperymenty dotyczące gospodarki rolnej i przemysłowej.
Jednocześnie, patrzy w przyszłość poprzez kompetencje i sukces przedsiębiorstwa, bez zapominania o zobowiązaniach społecznych względem producentów oraz konsumentów, którym oferowana jest najwyższa gwarancja naturalnych produktów, otoczonych szacunkiem i doglądanych w odpowiedzialny sposób.
© 2022 Conserve Italia Soc. coop. agricola - Sede Legale: via Paolo Poggi 11 - 40068 San Lazzaro di Savena (BO) - C.F. 02858450584 - P.I. 00708311204 - Num. Iscr. Registro imprese di Bologna : 02858450584 - Credits